Niespełna 3- letnie dziecko do mamy przy czytaniu bajki:

– Mamo, fajna ta Masa.

– Noo. Mama też ją lubi.

– To idźmy do niej!

– Ale jak?

– Źjubmy dziuje w ksionzecce i tam idźmy.

Dzieci – potocznie mówimy, że są słodkie w tym jak funkcjonują: potrafią cudnie wymyślać, nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, nie ma blokad i barier, eksperymentują, odkrywają, łączą – są na bardzo wysokim poziomie jeśli myślimy o  kreatywności.

Potwierdzają to zresztą badania, które pozytywnie zaskakują w przypadku najmłodszych dzieci i… no właśnie…  niesamowicie rozczarowują jeśli chodzi o dzieci starsze, nie mówiąc o młodzieży czy dorosłych. 98% 4-5 latków to geniusze kreatywności. Naukowcy, zaintrygowani wynikami badań, powtórzyli je kilkukrotnie, w 5 letnich odstępach.Okazało się, że  już tylko 30 % dzieci w wieku 10 lat wykazywało kreatywne cechy, zaledwie 12% dzieci w wieku 15 lat potrafiło poradzić sobie z testami na twórcze rozwiązywanie problemów  i niestety już tylko 2% dorosłych mogło pochwalić się kreatywnym myśleniem!

Dlaczego kreatywność u dzieci i młodzieży jest tak istotna?

Ubarwia osobowość naszych dzieci.

Sprawia, że ich życie jest przyjemniejsze, bardziej interesujące i  pełne osiągnięć.

Daje im szczęście, zadowolenie, bo osiągają sukces – wymyślenie czegoś, rozwiązanie problemu daje niesamowitą satysfakcję, dostarcza samoistnych nagród. Przy tym podnosi się ich samoocena.

Świat wewnętrzny dzieci czyni piękniejszym.

Przebywanie w ich towarzystwie jest przyjemnością, zawsze niebagatelną przygodą (i dla rówieśników, i dla dorosłych).

Kreatywne dzieci mają wyobraźnię, więc łatwiej jest się im uczyć – łatwiej kojarzą, łączą, wiążą informacje nowe z już posiadanymi, stąd pamiętają trwalej.

Dzięki kreatywności łatwiej radzą sobie ze zmianami.

Dzięki pomysłom potrafią rozwiązywać problemy, kłopotliwe sytuacje, interesujące ich zagadnienia i trudności w drodze do osiągnięcia wybranego celu.

Gdyby nie było kreatywności życie byłoby bardzo nudne – składałoby się  tylko z powtórzeń, rutyny, a kreatywność umożliwia zmianę i rozwój.

W dzisiejszym świecie nie kompetencja i umiejętności są najważniejsze, ale pomysły. Nikt bowiem nie może powtrzymać konkurencji od stania się tak samo (albo jeszcze bardziej) kompententnym, jak on.

Zapraszamy do skorzystania z przygotowywanych przez nas treningów kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów dla dzieci i młodzieży. Program treningów każdorazowo układany jest indywidualnie, w zależności od zgłoszonych potrzeb, grupy docelowej, czasu jego trwania. Zapraszamy ORGANIZACJE, INSTYTUCJE, SZKOŁY do kontaktu z nami: http://poza-schematem.edu.pl/kontakt/

Wkrótce zamieścimy informacje o treningach twórczości dla tych, którzy czują się trochę bardziej dojrzale, więc dla dorosłych 😉