No właśnie… Dawniej  uważano, że zaburzenia pamięci u osób starszych są zjawiskiem normalnym i nieuchronnym. Obecne badania jednoznacznie dowodzą, że mózg jest organem, na którego funkcjonowanie można wpływać, można go korzystnie zmieniać, jeśli jest właściwie pobudzany, gimnastykowany, aktywizowany. Najbardziej skuteczna, efektywna, potwierdzona w wielu badaniach na całym świecie stymulacja mózgu dla osób w dojrzałym wieku to TRENING PAMIĘCI!

Drodzy Seniorzy!

Macie bezcenne zasoby (wiedzę, życiowe doświadczenie, chęć bycia aktywnym).  Jesteście ważnym składnikiem kapitału ludzkiego (macie wiedzę, jesteście gotowi do pracy) i społecznego (macie wolę i zdolność współdziałania dla zaspokajania wspólnych potrzeb środowiska lokalnego). Stanowicie niedoceniony i niewykorzystany potencjał, więc CHCEMY WAM POMÓC BYĆ AKTYWNYMI!!Nie możemy pozwolić, byście (cytując Polgara) życie traktowali jak deszcz i czekali aż do momentu, w którym się skończy!Macie prawo być szczęśliwi, macie prawo korzystać z życia, dóbr kultury, edukacji, usług opiekuńczych, organizacji czasu wolnego jak każda inna grupa wiekowa!

Stereotypy takie jak: “do starszych trzeba mówić, jak do dziecka”, “osoby starsze nie chcą już nic robić”, “nie chcą się uczyć nowych rzeczy”, “mają mnóstwo czasu wolnego” “są niebezpiecznymi kierowcami”, “nie dbają o wygląd”, “są słabe intelektualnie”, “są podatne na oszustwa” itd. to bzdura, obalona we wszystkich badaniach prowadzonych w ośrodkach uniwersyteckich na całym świecie. Jako osoby starsze macie normalne, zgodne z wiekiem obniżenie tylko niektórych funkcji poznawczych, które w świetny sposób potraficie kompensować swoimi mocnymi stronami, jeśli tylko jesteście aktywizowani i stymulowani, jeśli pozostajecie w interakcji z innymi ludźmi, jeśli nie wierzycie stereotypom, żyjecie tak, jak chcecie, a nie tak, jak chcą inni!

Nikt nas nie przygotowuje do starości, nikt nam nie mówi, że w tym okresie słabiej funkcjonuje podzielność uwagi, pamięć robocza, mniej rzeczy człowiek potrafi wymyślić, więc słabiej funkcjonują zdolności płynne (tyle że te zdolności zaczynają się pogarszać już po 30. roku życia), wolniej przetwarza się informacje, no właśnie…

Drodzy Seniorzy!

Miejcie świadomość, iż  świetnie potraficie te elementy kompensować, wyrównywać, radzić sobie tak, by fakt osłabienia Waszych zdolności poznawczych (NORMALNY, NATURALNY, POWSZECHNY) był niezauważalny, nie przeszkadzał w życiu – trzeba Was tylko wspomóc, zaktywizować, pomóc zrozumieć funkcjonowanie Waszych zdolności poznawczych, umożliwić zrozumienie siebie i naturalnych zmian, które zachodzą w okresie starzenia, pokazać, jak radzić sobie z problemami z uwagą, pamięcią w życiu codziennym, pomóc zwalczyć negatywne stereotypy dotyczące starości – i to są główne cele przygotowanych  treningów pamięci dla seniorów “Akademii Pełnej Aktywności”!